kahve

kökeni etiyopya dağları olan bitki. ağaçta yetişir. anlatıya göre; keçilerin dallardaki kahve tohumlarını yedikten sonraki coşkun halleri çobanların dikkatini çeker. kendilerinde de benzer etki görmeleri üzerine canlılık veren bu bitkinin kullanımı yaygınlaşır. çobanlardan sonra ilk kullanan gruplar vecd hallerini uzatma arayışındaki sufiler olur. önceleri çekirdekler kendi hallerine bırakılıp kurutularak tüketilir, kavrulmaz bile. tüketimi kendi coğrafyasında yaygınlaşınca suriye'den osmanlı topraklarına, istanbul'a 16.yy'da giriş yapar. buradan da venedik kuşatması ile beraber avrupa'ya giriş yapar. osmanlı'da kahvehaneler sosyal olayların konuşulduğu yerler haline gelince kahvenin kendisinin din dışı ilan edilerek dönem dönem kahvehanelerin kapatılması gibi yöntemler denenir ama başarılı olunamaz ve kahve tüm dünyayı kasıp kavuran bir meta haline gelir.

klostrofobi

kapalı alan korkusu.

daimyo

japon derebeyi.

yaşlılık belirtileri

unutkanlık başladı bende. yerine göre iyi bir şey.

figan

farsça. acıyla inleme.

(bkz: nalan)

kahta

resmi nüfusu, gerçek nüfusun yarısı olan; insanının büyük kısmının geçimini sağlamak için mevsimlik işçi olarak çalışmak zorunda kaldığı; eğitimsizliğin tavan yaptığı; ancak hoşgörüsü ve misafirperverliği eksik olmayan; yazı tam yaz, kışı tam kış; havasıyla, suyuyla, tarihiyle, kültürüyle gelişime deli gibi aç olan; adıyaman' ı kendisinden daha iyi temsil eden; türkiye' nin yaklaşık 25 ilinden daha büyük, kendi halinde bir ilçedir, memleketimdir.

bingöl

bir doğu anadolu şehri. 1936 yılında il olmuştur. öncesi kasabadır.

çapakçur vadisinin böldüğü, kuzey ve güney olmak üzere iki yakalı bir şehirdir. güney yakası eskiyi, envai çeşit iptidailiği barındırırken kuzey yaka 2000 sonrası yerleşim almaya başlamış, barındırdığı üniversitenin yüzü suyu hürmetine şehrin güneye göre daha yeni, daha modern tarafıdır. hatta esasen bir iç şehirdir.

(bkz: yeni başlayanlar için bingöl)

Lopedia.net, duygu, düşünce ve bilginin özgürce paylaşıldığı kolektif bir platform, bir bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

yazar ol

Lopedia iletişim kurallar kullanıcı sözleşmesi gizlilik politikası yönetim kadrosu